Про проведення засідання за круглим столом на тему: «Про стан пенсійного забезпечення осіб, постраждалих внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС»

12.10.2021

Про проведення  засідання за круглим столом на тему: «Про стан пенсійного забезпечення осіб, постраждалих внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС»       

 

 

 

 

За  ініціативою народних депутатів України Олега Арсенюка та Анатолія Остапенка 11.10.2021 (в режимі відеоконференції) проведено засідання за круглим столом на тему: «Про стан пенсійного забезпечення осіб, постраждалих внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС».

        У засіданні взяли участь заступник Міністра соціальної політики України Віталій Музиченко, директор Департаменту пенсійного забезпечення Пенсійного фонду України Олена Охріменко,  представники органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, голови громадських організацій чорнобильців.

 У заході прийняли участь Катерина Кривошей – виконувач обов’язків директора Департаменту соціального захисту населення облдержадміністрації та Олена Лісіцина – головний спеціаліст Департаменту.

Учасниками заходу були уважно розглянуті проблемні питання соціального захисту чорнобильців, в тому числі щодо їх пенсійного забезпечення, та запропоновано шляхи їх вирішення.  

 

З 1 липня поточного року набрали чинності зміни до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (внесені Законом від 29.06.2021 №1584-ІХ)  в частині визначення мінімальних розмірів пенсій по інвалідності та розмірів мінімальних пенсійних виплат особам, які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи.

          Відтепер розмір пенсій по інвалідності як ліквідаторів наслідків аварії, так і потерпілих осіб з числа  інвалідів внаслідок Чорнобильської катастрофи не може бути меншим ніж (згідно з ч.3 ст.54 Закону):

для І групи інвалідності    – 6000 гривень;

для ІІ групи інвалідності   – 4800 гривень;

для ІІІ групи інвалідності – 3700 гривень.

Починаючи з 2022 року мінімальні розміри пенсій, визначені частиною  третьою статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», щороку з 1 березня будуть індексуватись у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України,   з урахуванням коефіцієнта збільшення, що визначається  відповідно до ч.2       ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

Крім того, з 01.07.2021 року встановлено мінімальні розміри пенсійних виплат для осіб з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС І категорії, розраховані у залежності від розміру середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та яка враховується для обчислення пенсії за попередній рік (10340,35 грн.). Таким особам з інвалідністю встановлюється державна адресна допомога до пенсії в сумі, що не вистачає до їх мінімальних розмірів, які становлять:

для І групи  – 10340,35 грн. (100% середньої зарплати в Україні);

для ІІ групи – 8272,28 грн.  (80% середньої зарплати в Україні);

для ІІІ групи – 6204,21 грн. (60%  середньої зарплати в Україні).

В той же час, право на отримання  щомісячної адресної допомоги особи з числа учасників ліквідації мають незалежно від Закону, відповідно до якого їм призначена пенсія.

Починаючи з 2022 року щороку щомісячна адресна допомога до пенсії збільшуватиметься з 1 березня виходячи із середньої заробітної плати по Україні, за рік, що передує року проведення перерахунку щомісячної адресної допомоги до пенсії.

 

Довідкова інформація.

На території Запорізької області проживають 6899 осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, з них:

учасники ліквідації наслідків аварії - 3443 осіб, в т.ч.:

категорії  1 - 681 особа;

категорії 2 - 2227 осіб;

категорії 3 - 535 осіб;

потерпілі від Чорнобильської катастрофи   - 3045 осіб, в т.ч.:

категорії 1 - 144 осіб;

категорії 2 - 920 осіб;

категорії 3 -1031 осіб;

діти – 950 осіб, в т.ч. 1 дитина з інвалідністю, яка пов’язана з наслідками  Чорнобильської катастрофи;

дружин померлих громадян, смерть яких пов’язана з Чорнобильською катастрофою - 352 особи;

осіб, які брали участь в ліквідації інших ядерних аварій – 59.

Кожна категорія постраждалих громадян користується окремими пільгами та компенсаціями, встановленими Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

У 2021 році на реалізацію програми соціального захисту постраждалих громадян з державного бюджету передбачено більш ніж 20 млн гривень, у тому числі 1,6 млн грн на санаторно-курортне лікування та з обласного бюджету на безплатне придбання ліків та зубопротезування -    2,3 млн гривень.

Кошти, які передбачені для санаторно-курортного оздоровлення постраждалих громадян, дозволять оздоровити 187 постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи осіб, які віднесені до 1 категорії.

За інформацією Головного управління  Пенсійного фонду України в Запорізькій області проведено перерахунок пенсій, середній розмір підвищення пенсій склав 2414,30 грн:

- для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, середній розмір підвищення склав 2578,55 грн;

- для потерпілих внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС –  2022,48 грн.

З 1 січня 2022 року обчислення пенсій особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби  та в наслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності буде перерахована з нового п’ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня відповідного року.

Із загального числа пенсіонерів, які перебувають на обліку в Головному управлінні  Пенсійного фонду України в Запорізькій області, – 3899 осіб-учасників ліквідації та потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи, з них:

  • постраждалі 1 категорії – 852 особи;
  • постраждалі 2 категорії – 2377 осіб;
  • постраждалі 3 категорії – 641 особа;
  • постраждалі 4 категорії – 29 осіб.

Із загальної чисельності осіб зазначеної категорії 683 особам пенсії обчислені за нормами Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».