Засідання обласного координаційного комітету сприяння зайнятості населення

24.05.2019

Під головуванням заступника директора Департаменту соціального захисту населення облдержадміністрації Ірини Разуваєвої 23 травня 2019 року відбулося засідання обласного координаційного комітету сприяння зайнятості населення. У засіданні взяли участь: начальник Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області Світлана Жмурко, заступник директора Запорізького обласного центру зайнятості Тетяна Кошечко, виконавчий директор ЗОСППР “Потенціал” Валерій Крайній, голова Запорізької обласної ради професійних спілок Віктор Сластьон та ін.

На засіданні розглянуто хід виконання у 2018 році Програми зайнятості населення на 2018-2020 роки, зокрема в частині сприяння  працевлаштуванню демобілізованих військовослужбовців – учасників АТО та внутрішньо переміщених осіб та заходи, спрямовані на підвищення рівня оплати праці в частині мінімальної заробітної плати та легалізації відносин у сфері зайнятості населення.

У ході засідання заступник директора Департаменту соціального захисту населення облдержадміністрації Ірина Разуваєва зазначила, що Програма зайнятості приймалася у досить складних економічних та політичних умовах.

Так, внаслідок скорочення виробництва протягом 2014-2017 років чисельність зайнятого населення області, яка визначається за методологією Міжнародної організації праці, зменшилась на 102,2 тис. осіб, середньооблікова чисельність штатних працівників – на 58,3 тис. осіб, а чисельність осіб, застрахованих у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування – на 80,8 тис. осіб.

У такій ситуації головним завданням органів влади та соціальних партнерів було визначено стабілізацію ринку праці через відновлення економіки області.

Завдяки вжитим заходам сьогодні на ринку праці області спостерігаються позитивні зрушення.

За результатами 2018 року порівняно з 2017 роком рівень безробіття серед населення у віці 15-70 років, визначений за методологією МОП, в області зменшився на 0,8 % і склав 9,9 % (а по Україні - 8,8 %). Рівень зайнятості населення у цій віковій категорії відповідно збільшився на 1,5 відсоткових пункти і становив 56,7 % (по Україні – 57,1 %).

Однак, проблема детінізації зайнятості та заробітної плати залишається нагальною. І хоча за останні три роки рівень «тіньової» зайнятості зменшився на 3 % і склав 36,7 % працюючих, такий рівень неформальних трудових відносин залишається загрозою для ефективного соціально-економічного розвитку області.

У своїй доповіді заступник директора Запорізького обласного центру зайнятості Тетяна Кошечко більш докладно розповіла про стан справ на фіксованому ринку праці та охоплення безробітних (у т.ч. внутрішньо переміщених осіб та демобілізованих військовослужбовців - учасників АТО) активними формами сприяння зайнятості.

Під час розгляду другого питання порядку денного начальник Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області Світлана Жмурко та заступник директора Департаменту соціального захисту населення облдержадміністрації Ірина Разуваєва розповіли про заходи, спрямовані на підвищення рівня оплати праці в частині мінімальної заробітної плати та легалізації відносин у сфері зайнятості населення.

Проведена робота дала певні позитивні результати у сфері оплати праці області.

За даними органів державної статистики середньомісячна заробітна плата в розрахунку на одного штатного працівника області протягом 2016-2018 років зросла в 1,7 раза від 5080 грн. до 8726 грн. За рівнем оплати праці область стабільно посідає 5 місце серед регіонів України. За січень-березень 2019 року середня заробітна плата в області зросла на 24,4 % і склала 9709 грн. При цьому, вона вперше за останні  роки перевищила середній рівень по Україні (100,8 %).

Найвищі темпи зростання середньої заробітної плати як в області, так і в Україні спостерігалися у 2017 році, що обумовлено, насамперед, дворазовим збільшенням на законодавчому рівні мінімальної заробітної плати. Тоді заробітна плата в області за рік зросла на 35,1 %, а по Україні – на 37,1 %.

При цьому, у 2018 році заробітна плата в області зростала темпами вищими за середньо українські: 127,1 % проти 124,8 %. Ця тенденція збереглася і в І кварталі 2019 року (124,4 % проти 120,8 % по Україні).

Разом з інфляцією, це обумовило відповідну динаміку індексу реальної заробітної плати в області. Так, у 2018 році індекс реальної заробітної плати в області перевищив середній по Україні показник – 114,8 % проти 112,5 %, а за  І квартал 2019 року склав 114,6 % проти 110,9 % по Україні. Наразі область за цим показником посідає перше місце серед регіонів України (за підсумками 2018 року – 4 місце, 2017 – 21 місце).

За результатами засідання обласним координаційним комітетом сприяння зайнятості населення прийняті рішення, спрямовані на покращення ситуації на ринку праці та легалізацію трудових відносин.

Матеріали засідання обласного координаційного комітету сприяння зайнятості додаються (посилання на розділ «Праця та зайнятість населення»/ «Ринок праці та зайнятість населення». «Матеріали засідання обласного координаційного комітету сприяння зайнятості 23.05.2019»).