Інформація для учасників АТО та їх сімей

 

 

 

 

 

 

 

Свої питання можна задати спеціалістам Департаменту соціального захисту населення Запорізької обласної державної адміністрації за домопогою форми звернення, що знаходиться у розділі "Контакти". Після оброблення звернення на адресу вказаної електронної пошти буде направлено відповідь.

Інформація про установи, організації, заклади, фізичних осіб - підприємців, які включені органами соціального захисту населення Запорізької області у 2021 році до переліку суб'єктів надання послуг із психологічної реабілітації постраждалим учасникам Революції Гідності, учасникам АТО/ООС, членам їх сімей та членам сімей загиблих (померлих) таких осіб

 

 • На допомогу захисникам Батьківщини: Права і пільги для учасників АТО та членів їх сімей – підстави та порядок отримання, рекомендації, довідкова інформація
 • ДОРОЖНЯ КАРТА Для  демобілізованих військовослужбовців які проходили військову службу в районах проведення АТО для вирішення питань  соціального забезпечення, захисту та інших соціальних гарантій із телефонами гарячих ліній
 • Розпорядження Запорізької обласної державної адміністрації від 27.04.2016 № 200 "Про затвердження Порядку використання коштів обласного бюджету на надання одноразової адресної грошової допомоги військовослужбовцям, які беруть (брали) безпосередню участь в антитерористичній операції, та сім’ям загиблих військовослужбовців, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції, на компенсацію витрат, пов’язаних з розробленням документації із землеустрою для відведення земельної ділянки для індивідуального житлового будівництва, особистого селянського господарства, садівництва, городництва"
 • Безоплатна правова допомога
 • Центри правової допомоги

Дорожні карти Державної служби України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції

Центр допомоги ветеранам АТО розпочав роботу

На виконання Указу Президента України № 150 розпорядженням голови обласної державної адміністрації в жовтні створено Центр допомоги учасникам антитерористичної операції (положення про центр).

Опікуватися Центром будуть шість підрозділів облдержадміністрації: департаменти соцзахисту населення, охорони здоров’я, освіти та науки, управління з питань внутрішньої політики, юридичний відділ і відділ по роботі зі зверненнями громадян. Крім того, до надання допомоги бійцям буде залучено волонтерів, у рамках Центру працюватиме вже існуюча «гаряча» волонтерська лінія. 

Забезпечено широке інформування волонтерської спільноти щодо залучення її представників до діяльності Центру. Кандидатури волонтерів, які виявили бажання працювати в Центрі, погоджені волонтерським комітетом та представлені на затвердження голові облдержадміністрації.

Наразі в центрі працюють фахівці  від департаментів соціального захисту і охорони здоров’я.  

Остаточний формат роботи Центру та його штат будуть узгоджені найближчим часом. Проте вже прийнято принципове рішення, що він працюватиме за принципом єдиного вікна. Таким чином учасники АТО зможуть в одному місці отримати консультації та допомогу з різних нагальних питань, насамперед, соціального захисту та реабілітації.

Центр працює з 8.00 до 17.00. тел. 236 25 25

 

Інформація щодо соціального захисту учасників АТО

З метою забезпечення вирішення нагальних питань соціального захисту і реабілітації учасників антитерористичної операції затверджено розпорядження голови обласної державної адміністрації від 10.06.2015        № 205 «Про заходи щодо соціального захисту учасників антитерористичної операції на 2015-2016 роки».

В районах та містах області затверджені аналогічні заходи соціального захисту, в яких передбачені кошти з місцевих бюджетів на соціальний захист учасників АТО та членів їх сімей. Визначені суми на надання матеріальної допомоги.

Організовано роботу 32 мультидисциплінарних команд у складі медичних працівників, юристів, психологів, фахівців системи соціального захисту для надання консультацій і сприяння у розв’язанні проблем учасників АТО, членів їх сімей.

Запроваджена робота телефонних «гарячих» ліній для надання допомоги за принципом «єдиного вікна».

 

Обласна Програма «Назустріч людям» 2015-2019 роки

В області діє обласна Програма соціальної підтримки ветеранів війни,  праці, дітей війни, інвалідів, інших соціальних груп населення, що перебувають у складних життєвих обставинах «Назустріч людям» на 2015 – 2019 роки (далі – обласна Програма), затверджена рішенням обласної ради від 25.12.14 № 28.

В рамках реалізації обласної Програми на 2015 рік в обласному бюджеті для учасників АТО передбачено:

 • членам сімей загиблих ветеранів війни, які брали участь у бойових діях на території інших держав та зони проведення АТО на компенсацію вартості житлово-комунальних послуг, твердого палива та скрапленого газу в розмірі додаткової 50% знижки в межах норм, передбачених чинним законодавством на суму 392,5 тис. гривень;
 • учасникам АТО до Дня захисника Вітчизни України  (14 жовтня) кожному щорічну адресну грошову допомогу в розмірі 500 грн., на суму 2177,0 тис. гривень;
 • на забезпечення санаторно-курортним лікуванням (путівками) ветеранів війни, праці, дітей війни, інвалідів у санаторіях і профілакторіях Запорізької області (учасникам АТО передбачено першочергове надання путівок) на суму 1387,5 тис. гривень;
 • на забезпечення ветеранів війни, у тому числі учасників антитерористичної операції, технічними та іншими засобами реабілітації на суму – 80,0 тис. гривень;
 • надання одноразової адресної грошової допомоги особам, які супроводжують учасників АТО на лікування у медичні заклади, на оплату їх тимчасового проживання – 50 тис. гривень (згідно Порядку 2);
 • на придбання житла для сімей загиблих військовослужбовців, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції, а також для інвалідів І-ІІ групи з числа військовослужбовців, які брали участь у зазначеній операції, та потребують поліпшення житлових умов на суму  3753,731 тис. грн. (згідно Порядку 1)
 • на надання одноразової адресної грошової допомоги військовослужбовцям, які беруть (брали) безпосередню участь в антитерористичній операції на компенсацію витрат, пов’язаних з розробленням документації із землеустрою для відведення земельної ділянки для індивідуального житлового будівництва, особистого селянського господарства, садівництва, городництва, відповідно до Порядку її надання на суму 2500,0 тис. грн.

 

Розпорядженням голови  обласної державної адміністрації від 16.06.2017 № 286 затверджено Порядок використання коштів обласного бюджету, виділених на надання грошової компенсації інвалідам війни III групи з числа військовослужбовців, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції та потребують поліпшення житлових умов, для придбання житла (далі – Порядок).

Вказаний Порядок, зареєстровано в головному територіальному управлінні юстиції у Запорізькій області від 26.06.2017 за № 34/1830.

Відповідно до п. 2 розділу II  Порядку грошова компенсація надається в порядку черговості постановки на квартирний облік.

Згідно з п. 3 зазначеного розділу головним розпорядником коштів та відповідальним виконавцем заходів  обласної Програми соціальної підтримки ветеранів війни, праці, дітей війни, осіб з інвалідністю, інших соціальних груп населення, що перебувають у складних життєвих обставинах «Назустріч людям» на 2015-2019 роки, затвердженої рішенням Запорізької обласної ради від 25.12.2014 № 28 є Департамент соціального захисту населення обласної державної адміністрації (далі – Департамент).

Департаментом узагальнено Список військовослужбовців, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції та мають статус інваліда війни III  групи,  учасника бойових дій і потребують поліпшення житлових умов у Запорізької області (додається). За станом на 01.08.2017 в цьому списку 28 осіб. Він буде оновлюватися щомісячно.

Зараз місцеві органи виконавчої влади проводять заходи передбачені Порядком.

Питання забезпечення житлом військовослужбовців, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції та мають статус інваліда війни III  групи перебуває на контролі обласної державної адміністрації.

Список військовослужбовців, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції та мають статус інваліда війни 3  групи,  учасника бойових дій, та потребують поліпшення житлових умов у    Запорізької області на 01.12.2017

(розпорядження ОДА 286 від 16.06.2017)

Номер черги

Прізвище, ім’я та по-батькові  учасника АТО (інваліда 3  групи,  учасника бойових дій,  та перебуває на квартирному обліку при місцевих органах виконавчої влади, як такі, що потребують поліпшення житлових умов )

Дата постановки на квартирний облік, згідно з рішенням місцевих органів виконавчої влади

1

2

3

ІНВАЛІДИ 3 ГРУПИ

Пологівський район Запорізької області

1

Гетманенко Дмитро Вікторович

21.01.2016

Приазовський район Запорізької області

2

Соловйов Петро Михайлович

16.02.2016

м. Запоріжжя Запорізької області

3

Передерій Олександр Вікторович

24.05.2016

4

Душко Олександр Юрійович

21.07.2016

5

Валюх Федір Іванович

06.09.2016

м. Бердянськ Запорізької області

6

Зубович Дмитро Олександрович

13.09.2016

7

Шапка Дмитро Олександрович

13.09.2016

м. Запоріжжя Запорізької області

8

Кишка Віталій Вікторович

25.10.2016

Новомиколаївський район Запорізької  області

9

Слівінський Артем Миколайович

26.10.2016

Мелітопольский район Запорізької області

10

Зінченко Сергій Олександрович

15.11.2016

м. Запоріжжя Запорізької області

11

Каліновський Микола Миколайович

18.11.2016

м. Мелітополь Запорізької області

12

Оганесов Денис Артемович

24.11.2016

Гуляйпільский район Запорізької області

13

Пилипенко Геннадій Вікторович

28.11.2016

м. Запоріжжя Запорізької області

14

Воротнік Данило Олександрович

10.02.2017

15

Мусаєв Мовладі Рашидович

01.03.2017

м. Бердянськ Запорізької області

16

Кузьменко Володимир Ілліч

11.04.2017

17

Вовчук Сергій Юрійович

11.04.2017

м. Запоріжжя Запорізької області

18

Удачин Анатолій Сергійович

27.04.2017

19

Крюк Олександр Іванович

23.05.2017

20

Ткаченко Віктор Вікторович

20.06.2017

21

Кінзерський Олег Вікторович

20.06.2017

м. Токмак Запорізької області

22

Козачище Володимир Вікторович

23.06.2017

м. Запоріжжя Запорізької області

23

Степаненко Денис Володимирович

14.07.2017

Більмацький район Запорізької області

24

Щербань Сергій Анатолійович

18.07.2017

Оріхівський район Запорізької області

25

Ткачук Андрій Миколайович

18.07.2017

Новомиколаївський район Запорізької  області

26

Рудь Владислав Вікторович

19.07.2017

м. Запоріжжя, Запорізької області

27

Мороз Олег Володимирович

20.07.2017

 

Василівський район Запорізької області

 

28

Луньов Сергій Володимирович

24.07.2017

29

Іванченко Віталій Олександрович

24.07.2017

м. Запоріжжя  Запорізької області

30

Пасько Юрій Петрович

03.08.2017

31

Романов Роман Павлович

04.09.2017

 

Мелітопольский район Запорізької області

32

Філіпенко Сергій Євгенійович

14.09.2017

м. Запоріжжя  Запорізької області

33

Безуглий Сергій Семенович

20.09.2017

Михайлівський район Запорізької області

34

Веригін Андрій Юрійович

20.09.2017

35

Шевченко Віталій Іванович

20.09.2017

м. Запоріжжя  Запорізької області

36

Тесьолкін Роман Альбертович

12.10.2017

Мелітопольский район Запорізької області

37

Мєліхов  Сергій Миколайович

 

02.11.2017

м. Запоріжжя  Запорізької області

38

Шаповал Олександр Олександрович

02.11.2017

39

Іваненко Артем Олексійович

17.11.2017

 

Інформація щодо професійної адаптації учасників АТО

Згідно паспорту бюджетної програми 2505170 «Заходи соціальної та професійної адаптації учасників антитерористичної операції (крім військовослужбовців, звільнених у запас або у відставку)» Запорізькій  області передбачено 752,036 гривень.

Постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.2015 № 179, затверджено Порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті для здійснення заходів із соціальної та професійної адаптації учасників антитерористичної операції (крім військовослужбовців, звільнених у запас або відставку).

Департаментом соціального захисту населення облдержадміністрації на професійне навчання в професійно-технічні училища області направлено 39 учасників антитерористичної операції за професією водій транспортних засобів категорії «В» і «С» (м. Запоріжжя, м. Мелітополь).

Найближчим часом планується укласти договір  на професійне навчання за професією водій автотранспортних засобів категорії «В» для 10 учасників АТО (м. Бердянськ).

На сьогодні залишок коштів за бюджетною програмою 2505170  "Заходи з соціальної та професійної адаптації учасників антитерористичної операції (крім військовослужбовців, звільнених у запас або у відставку)" для проведення професійного навчання учасників АТО розподілено департаментом соціального захисту населення облдержадміністрації між структурними підрозділами з питань соціального захисту населення райдержадміністрацій, виконавчих комітетів рад міст обласного значення пропорційно кількості учасників АТО в межах району, міста.

Укладання договорів з професійно – технічними та вищими навчальними закладами, підприємствами, установами та організаціями, незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання для організації професійного навчання учасників антитерористичної операції покладено на органи соціального захисту населення райдержадміністрацій, виконавчих комітетів рад міст обласного значення.

З питань проходження професійного навчання відповідно до постанови КМУ від 31.03.2015 № 179 учасників антитерористичної операції (крім військовослужбовців, звільнених у запас або відставку) просимо звертатись до місцевих управлінь соціального захисту населення.

 

Санаторно-курортне лікування для учасників АТО

З 1 березня 2017 року змінено Порядок забезпечення учасників антитерористичної операції санаторно-курортним лікуванням. (Постанова Кабінету Міністрів України від 31.03.2015 № 200 «Про затвердження Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті на забезпечення постраждалих учасників антитерористичної операції санаторно-курортним лікуванням» (зі змінами).

Відповідно до вищезазначеного Порядку учасники АТО забезпечуються безоплатними путівками до санаторно-курортних закладів згідно з медичними рекомендаціями в порядку черговості в міру надходження путівок:

·        учасники бойових дій – щороку строком на 18 – 21 день;

·        особи з інвалідністю внаслідок війни – позачергово щороку строком на 18-21 день;

·        особи з  інвалідністю із захворюванням нервової системи (з наслідками травм і захворювання хребта та спинного мозку) – відповідно до медичних рекомендацій, з них:

І та ІІ груп – до санаторіїв спинального профілю з лікуванням строком на 35 днів;

ІІІ групи – до санаторіїв неврологічного профілю з лікуванням строком на 18 – 21 день.

Для одержання санаторно-курортної путівки учасник АТО повинен перебувати на обліку в органах соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання, а такі, що переселилися з тимчасово окупованої території чи районів проведення антитерористичної операції, -  за фактичним місцем проживання  відповідно до довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення АТО.

Для взяття на облік необхідно надати:

·        заяву;

·        медичну довідку лікувальної установи за формою № 070/о ;

·        копію посвідчення учасника бойових дій або особи з інвалідністю внаслідок війни;

·        копію військового квитка (за наявності) та копію документа, що підтверджує безпосереднє залучення особи до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення.

Забезпечення путівками осіб, здійснюється в межах виділених коштів, пропорційно кількості осіб, узятих на облік для забезпечення санаторно-курортним лікуванням, згідно з договорами укладеними органами соціального захисту населення з особами та санаторно-курортними закладами.

Гранична вартість путівки при виборі санаторію визначається щороку Мінсоцполітики за пропозицією Служби України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції та погодженням з Мінфіном. 

Новий Порядок санаторно-курортного оздоровлення дає можливість громадянину самостійно обрати заклад санаторно-курортного лікування (відповідно до профілю захворювання).

Органи соціального захисту населення, санаторно-курортні заклади  та особи укладають договір у трьох примірниках.

Після закінчення санаторно-курортного лікування, учасники АТО подають органу соціального захисту населення зворотній талон від путівки.

Оплата путівок здійснюється органом соціального захисту шляхом безготівкового перерахування коштів санаторно-курортному закладу за надані послуги відповідно до укладеного договору.

Поділ путівки та передача її іншій особі забороняється.

Компенсація за доплату, пов’язану з поліпшенням умов проживання в санаторії, та за продовження строку лікування не здійснюється.

У разі дострокового вибуття із санаторно-курортного закладу орган соціального захисту населення здійснює відшкодування вартості використаної частини путівки.

Останнім днем періоду перебування осіб у санаторно-курортних закладах є 15 грудня поточного року (включно), що є датою виїзду із закладу.

 

 

Безкоштовна психологічна реабілітація для учасників АТО

З метою організації психологічної реабілітації учасників АТО, КМУ затверджено постанови від 12.07.2017 № 497 «Про затвердження Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для здійснення заходів із психологічної реабілітації учасників антитерористичної операції» та  від 27.12.2017 № 1057  «Про затвердження Порядку проведення психологічної реабілітації учасників антитерористичної операції».

Відповідно до постанови КМУ від 27.12.2017 № 1057 психологічна допомога - вид допомоги, що надається психологом особі чи групі осіб для відновлення необхідних якостей особистості, психологічного стану, покращення психічних процесів, поведінки, спілкування.

Для проходження психологічної реабілітації учаснику антитерористичної операції або його законному представнику необхідно звернутися до органів соціального захисту населення за місцем реєстрації або за місцем фактичного проживання (перебування), а для діючих військовослужбовців - за місцем перебування (розташування військової частини (підрозділу) та надати відповідні документи:

·        заява;

·        копія посвідчення учасника бойових дій, або особи з інвалідністю внаслідок війни, або учасника війни;

·        копія документа, що підтверджує безпосередню участь в антитерористичній операції  або забезпечення її проведення з безпосереднім перебуванням в районах антитерористичній операції у період її проведенням.

Після обрання учасником АТО суб’єкта надання послуг, у якого він бажає пройти реабілітацію, та який відповідає всім необхідним вимогам, укладається тристоронній договір між органами соціального захисту населення, суб’єктом надання послуг та учасником АТО.

Послуги із психологічної реабілітації можуть надаватися в індивідуальній та груповій формі.

Оплата послуг із психологічної реабілітації учасників АТО проводиться шляхом відшкодування вартості таких послуг суб’єктам надання послуг відповідно до укладеного договору на підставі актів надання послуг.

Гранична вартість послуг із психологічної реабілітації визначається щороку Мінсоцполітики за пропозицією Державної служби у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції та за погодженням з Мінфіном.

Надання послуг із психологічної реабілітації у стаціонарних умовах може проводитися не більше ніж один раз протягом бюджетного періоду.

Може бути прийняте  рішення про повторне направлення учасника антитерористичної операції до суб’єкта надання послуг в поточному році у разі його повторного звернення щодо проходження психологічної реабілітації за наявності відповідних рекомендацій, виданих лікувально-профілактичним закладом або зазначених у висновку-прогнозі попередньої психологічної реабілітації.

 

Технічні засоби реабілітації

Держава гарантує безоплатне та позачергове забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації учасників АТО, які постраждали внаслідок антитерористичної операції, незалежно від установлення їм інвалідності.

Вартість виробу для  учасника АТО установлюється залежно від його потреб та не обмежена в сумі.

До технічних та інших засобів реабілітації належать:

 • протезні вироби (включаючи протезно-ортопедичні вироби (ортези, протези), ортопедичне взуття);
 • засоби для пересування (крісла колісні);
 • спеціальні засоби для самообслуговування та догляду допоміжні засоби для особистого догляду та захисту: наколінники, налокітники, рукавиці на протез, чохли для кукс верхніх та нижніх кінцівок, вкладиші із силіконової або селевої композиції для кукс верхніх та нижніх кінцівок, подушки протипролежневі та інші;
 • допоміжні засоби для особистої гігієни: крісла-стільці, сидіння на унітаз, сидіння-надставки на унітаз, щипці для туалетного паперу, стільці, табурети, сидіння для ванни та душу, східці, підставки для ванни, умивальники);
 • допоміжні засоби для особистої рухомості, переміщення та підйому (палиці, милиці, ходуни, поручні);
 • меблі та оснащення (столи, меблі для сидіння, ліжка, матраци протипролежневі, перила та поручні, брусся, опори).

 

Перелік необхідних документів для отримання технічних та інших засобів реабілітації

 • паспорт (копія та оригінал);
 • ідентифікаційний код (копія та оригінал);
 • рішення військово-лікарської комісії чи висновок лікарсько-консультативної комісії про потребу в забезпеченні необхідним виробом;
 • витяг з наказу командира військової частини (начальника територіального підрозділу) або довідка про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва), видана командиром військової частини (начальником територіального підрозділу), з відомостями про участь в антитерористичній операції (для військовослужбовців (резервістів, військовозобов’язаних) та працівників Збройних Сил, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, осіб рядового, начальницького складу, військовослужбовців та працівників МВС, Управління державної охорони, Держспецзв’язку, інших утворених відповідно до законів військових формувань, яким не встановлено інвалідність).

 

Куди звертатися?

Зазначений перелік документів особою або його законним представником подається до органу соціального захисту населення міських та районних державних адміністрацій за зареєстрованим місцем проживання або за місцем фактичного проживання учасника АТО.

Працівники органів соціального захисту населення:

 •  нададуть ґрунтовну консультацію щодо забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації;
 • ознайомлять із каталогами технічних та інших засобів реабілітації;
 • ознайомлять із відповідним переліком протезно-ортопедичних підприємств, які виконують індивідуальні заявки на безкоштовне виготовлення технічних та інших засобів реабілітації;
 • видадуть направлення на забезпечення необхідними технічними та іншими засобами реабілітації.

 

Особа обирає протезно-ортопедичне підприємство, на якому буде проведено протезування (ортезування) або ж забезпечено необхідним технічним засобом реабілітації.

На обраному заявником підприємстві буде проведено огляд учасника АТО  та подальший супровід із надання протезно-ортопедичної допомоги.

 

(Державна допомога з протезування учасників АТО та інших категорій населення)

З 05 листопада 2015 року набрали чинності розпорядження голови Запорізької областної державної адміністрації:

 • Про затвердження Порядку використання коштів обласного бюджету на надання одноразової адресної грошової допомоги особам, які супроводжують учасників антитерористичної операції на лікування у медичні заклади, на оплату їх тимчасового проживання (від 27.10.2015 № 410);
 • Про затвердження Порядку використання коштів обласного бюджету на придбання житла для сімей загиблих військовослужбовців, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції, а також для інвалідів I—II групи з числа військовослужбовців, які брали участь у зазначеній операції, та потребують поліпшення житлових умов (від 27.10.2015 № 411).