Проект обласної Програми соціальної підтримки ветеранів війни, праці, дітей війни, інвалідів, інших соціальних груп населення, що перебувають у складних життєвих обставинах "Назустріч людям" на 2015 – 2019 роки

13.10.2014

Розроблено проект обласної Програми соціальної підтримки ветеранів війни, праці, дітей війни, інвалідів, інших соціальних груп населення, що перебувають у складних життєвих обставинах "Назустріч людям" на 2015 – 2019 роки

Завантажити окремим файлом у форматі pdf

  1. Склад проблеми та обґрунтування необхідності її розв’язання програмним методом

Обласна Програма соціальної підтримки ветеранів війни,  праці, дітей війни, інвалідів, інших соціальних  груп населення, що перебувають у складних життєвих обставинах  “Назустріч людям” на 2015 – 2019 роки розроблена з метою виконання вимог законів України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, “Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні”, “Про жертви нацистських переслідувань”, “Про соціальний захист дітей війни”, “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”,  “Про соціальні послуги”, “Про реабілітацію інвалідів України” тощо.

Виконання заходів Програми дасть змогу доповнити державні програми соціального захисту та соціального забезпечення ветеранів війни і праці, інвалідів, дітей війни, інших соціальних груп населення, що перебувають у складних життєвих обставинах і потребують соціальної підтримки з метою забезпечення адресності соціальних послуг та разової матеріальної допомоги з урахуванням реальних потреб.

Станом на 01.01.2014 року за даними державних органів статистики в Запорізькій області мешкає близько 1,8 млн. чоловік, з них 522,8 тис. громадян, які мають право на пільги та державні гарантії за соціальною ознакою, що складає 29 % від загальної кількості населення, у тому числі ветеранів Великої Вітчизняної війни – 66,3 тис. осіб, дітей війни – 202,4 тис. осіб, ветеранів праці – 263,2 тис. осіб; інвалідів – 109,4 тис. осіб.

На обліку в управліннях Пенсійного фонду України в Запорізькій області знаходиться 549,6 тис. отримувачів пенсій, середній розмір якої за станом на 01.01.2014 складає – 1551,35 грн.

Отримують пенсію менше 1 тис. грн. 36,2 тис. пенсіонерів  в тому числі нижче прожиткового мінімуму-3,6 тис. пенсіонерів, в розмірі прожиткового мінімуму -15,8 тис. пенсіонерів.

Задекларовані діючим законодавством пільги інвалідів, ветеранів війни та праці, дітей війни надаються не в повному обсязі. Так, проблемними залишаються питання оздоровлення інвалідів, ветеранів війни і праці, забезпечення деякими технічними та іншими засобами реабілітації.

Щороку на отримання путівок в черзі перебуває понад 15 тисяч ветеранів війни та інвалідів, а за рахунок державного бюджету путівками забезпечується лише 7 % від потреби. Кошти на оздоровлення ветеранів праці з державного бюджету взагалі не виділяються. Протягом останніх років забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації інвалідів області складає 60 % від потреби.

В області проводиться робота у напрямі вдосконалення системи надання соціальних послуг особам, які перебувають у складних життєвих обставинах та потребують сторонньої допомоги. Заходами Програми передбачається визначення  пріоритетних напрямів у сфері надання соціальних послуг,  впровадження нових механізмів надання соціальних послуг, розширення доступу осіб, які перебувають у складних життєвих обставинах та потребують сторонньої допомоги, до соціальних послуг, забезпечення їх якості та ефективності, залучення недержавних суб’єктів  до надання соціальних послуг.

В області діє досить широкий спектр установ, що надають соціальні послуги різних напрямів роботи, серед них: будинки-інтернати; територіальні центри соціального обслуговування (надання соціальних послуг); центри соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді; центри соціально-психологічної реабілітації; центри реабілітації інвалідів та дітей-інвалідів, заклади для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування,  центри профілактики та боротьби зі Снідом та інші.

Реалізація місцевих і державних програм в певній мірі сприяє покращенню соціального захисту, посиленню адресної соціальної підтримки ветеранів війни, праці, інвалідів, дітей війни, інших соціальних груп населення, що перебувають у складних життєвих обставинах і потребують соціальної підтримки.

У той же час, незважаючи на те, що у значної частини громадян доходи за останній час зросли, кількість скарг про скрутне становище, звернень про матеріальну та інші види допомог не зменшується.

Аналіз звернень свідчить про те, що найбільш гострими життєвими проблемами для малозабезпечених громадян, ветеранів та інвалідів, дітей війни є: відсутність коштів для придбання медикаментів; медичних засобів реабілітації; оперативного хірургічного втручання; необхідність у реабілітації; оздоровленні; потреба у ремонті житла;  наданні соціальних послуг; морально-психологічній підтримці тощо.

Категорії громадян, на яких поширюється дія програми: ветерани війни та прирівняні до них особи; ветерани праці; жертви нацистських переслідувань; діти війни; одиноко проживаючі, непрацездатні громадяни; інваліди; малозабезпечені; особи, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС; інші категорії населення, які опинилися в складних життєвих обставинах.

 

  1. Мета Програми

Метою Програми є залучення місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, керівників підприємств, організацій та установ незалежно від форм власності, благодійних фондів, політичних партій та об’єднань, громадськості до соціальної підтримки ветеранів війни,  праці, дітей війни, інвалідів, інших соціальних груп населення, що перебувають у складних життєвих обставинах, надання їм різних видів адресної допомоги, виходячи із потреб, забезпечення доступності соціальних послуг, підвищення якості та ефективності їх надання.

 

3. Основні завдання Програми

Реалізація пільг та переваг, передбачених чинним законодавством і державними програмами соціального забезпечення, соціального захисту;

координація зусиль підприємств, організацій та установ, фондів, громадських та релігійних організацій щодо надання необхідної допомоги ветеранам війни,  праці, дітям війни, інвалідам, іншим соціальним групам населення, що перебувають у складних життєвих обставинах;

забезпечення доступу до соціальних послуг усіх соціальних груп, які їх потребують;

забезпечення ефективної взаємодії органів виконавчої влади та суб'єктів надання соціальних послуг;

підтримка діяльності обласної координаційної ради громадських об¢єднань та організацій по роботі з громадянами, які потребують соціальної підтримки, за участю обласної ради та облдержадміністрації;

постійний моніторинг соціального стану ветеранів війни, праці, інвалідів;

надання адресної соціальної допомоги окремим категоріям  громадян із числа ветеранів війни,  праці, дітей війни, інвалідів, інших соціальних груп населення, що  перебувають у складних життєвих обставинах; оздоровлення ветеранів війни і праці, дітей війни, інвалідів у місцевих санаторіях та профілакторіях;

фінансова підтримка обласних громадських об’єднань громадських  організацій і організацій по роботі з громадянами, які потребують соціальної підтримки;

розвиток волонтерського руху;

надання разової грошової допомоги громадянам, які опинилися в складних життєвих обставинах;

доповнення системи медичних, психологічних, педагогічних, фізичних, професійних заходів, спрямованих на надання постраждалим особам допомоги у відновленні та компенсації порушених або втрачених функцій організму, усуненні обмежень їх життєдіяльності для досягнення і підтримання соціальної і матеріальної незалежності, трудової адаптації та інтеграції в суспільство;

тощо.

 

4. Строки виконання Програми та контроль за ходом її реалізації

Етапи виконання Програми - щорічно протягом 2015-2019 років, в ході яких передбачається вжити заходів щодо збільшення обсягу надання всіх видів пільг та допомог особам, на яких поширюється дія цієї Програми та посилення соціального захисту малозабезпечених громадян, надання комплексної соціальної допомоги особам, які її потребують, стимулювання щодо створення нових соціальних закладів з метою надання додаткових соціальних послуг в не бюджетній та бюджетній сферах.

Організація виконання Програми здійснюється обласною державною адміністрацією. Структурні підрозділи обласної державної адміністрації, територіальні органи центральних органів виконавчої влади, інші органи виконавчої влади, неурядові громадські організації, фонди здійснюють аналіз стану реалізації заходів Програми і надають інформацію про її виконання Департаменту соціального захисту населення облдержадміністрації два рази на рік - 15 липня та 15 грудня із зазначенням результатів виконання заходів Програми та витрат на її реалізацію.

Обласна рада щорічно заслуховує звіт про хід виконання Програми.

 

5. Фінансове забезпечення виконання Програми

Виконання Програми забезпечується місцевими органами виконавчої влади за рахунок коштів місцевих бюджетів, коштів обласного бюджету, з урахуванням його можливостей у кожному бюджетному році у межах асигнувань, передбачених на соціальний захист та соціальне забезпечення, а також інших джерел. Фінансування обласної Програми уточнюється щорічно при прийнятті обласного бюджету на відповідний рік.

 

6.Очікувані результати виконання

Посилення соціального захисту ветеранів війни,  праці, дітей війни, інвалідів, інших соціальних груп населення, що  перебувають у складних життєвих обставинах.

 

7. Основні заходи обласної Програми соціальної підтримки ветеранів війни,  праці, дітей війни, інвалідів, інших соціальних груп населення, що  перебувають у складних життєвих обставинах  “Назустріч людям” на 2015 – 2019 роки

 

№ з/п

 

Найменування заходів

 

Виконавці

 

Термін виконання

 

2

3

4

 

1. Організаційні заходи

 

1.1.

Розглядати на засіданнях сесій, колегій, нарадах, семінарах питання щодо посилення соціального захисту ветеранів війни,  праці, дітей війни, інвалідів, інших соціальних груп населення, що  перебувають у складних життєвих обставинах

 

 

Розробити місцеві програми соціальної підтримки ветеранів війни,  праці, дітей війни, інвалідів, інших соціальних груп населення, що  перебувають у складних життєвих обставинах

 

Міські, районні ради, райдержадміністрації, міськвиконкоми міст обласного значення

 

 

 

 

 

Міські, районні ради, райдержадміністрації, міськвиконкоми міст обласного значення

 

2015 – 2019 роки

 

 

 

 

 

 

 

2015 рік

1.2.

Вжити заходи щодо проведення системних обстежень житла, де проживають особи похилого віку, самотні особи, визнані недієздатними, психічно хворі, інші особи, які потребують опіки з метою запобігання фактам знущання над ними, незаконного відчуження їх житла

 

Райдержадміністрації, міськвиконкоми міст обласного значення

 

2015 – 2019 роки

1.3.

Продовжити постійні рубрики в місцевих  друкованих засобах масової інформації з питань захисту інтересів ветеранів війни,  праці, дітей війни, інвалідів, інших соціальних груп населення, що  перебувають у складних життєвих обставинах

 

 

Райдержадміністрації, міськвиконкоми міст обласного значення, управління у справах преси та інформації облдержадміністрації

 

2015 – 2019 роки

1.4.

Рекомендувати керівникам підприємств, організацій, установ усіх форм власності продовжити практику персонального шефства над дітьми-інвалідами, одинокими інвалідами та людьми похилого віку, у тому числі тих, які перебувають в соціальних установах

 

Райдержадміністрації, міськвиконкоми міст обласного значення, міські та районні ради,  структурні підрозділи облдержадміністрації

 

2015 – 2019 роки

1.5.

Сприяти першочерговому проведенню розрахунків за договорами оренди земельних та майнових паїв з орендодавцями із числа ветеранів війни, праці, інвалідів

 

 

Райдержадміністрації, міськвиконкоми міст обласного значення

2015 –

2019 роки

1.6.

Забезпечити подальшу роботу обласного Фонду соціальної підтримки громадян, які потребують невідкладної допомоги (далі – Фонд, зі штатною чисельністю 5 штатних одиниць, у тому числі керівника Фонду, з оплатою праці відповідно до умов оплати праці, яка застосовується в установах соціального захисту

 

 

забезпечити розміщення працівників   Фонду та створення необхідних умов для його роботи за адресою:                м. Запоріжжя, вул. Дзержинського, 48;

 

 

 

 

 

 

внести зміни до Положення про обласний Фонд соціальної підтримки громадян, які потребують невідкладної допомоги

 

 

 

 

 

забезпечити фінансування витрат на матеріально-технічне утримання, заробітну плату з нарахуванням працівників Фонду та матеріального винагородження відповідального секретаря обласної координаційної ради громадських об’єднань та організацій по роботі з громадянами, які потребують соціальної підтримки, за рахунок обласного бюджету

Департамент соціального захисту населення облдержадміністрації

 

 

 

 

 

 

 

Департамент соціального захисту населення облдержадміністрації, управління з питань спільної власності територіальних громад виконавчого апарату обласної ради

 

 

Департамент соціального захисту населення облдержадміністрації

 

 

 

 

 

Департамент соціального захисту населення облдержадміністрації

 

 

 

2015 – 2019 роки

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2015 –

2019 роки

 

 

 

 

 

 

 

 

 

І квартал 2015 року

 

 

 

 

 

 

 

2015-

2019 роки

 

2. Соціально-медичні послуги

 

2.1.

Сприяти оздоровчій реабілітації, у тому числі після перенесених захворювань, ветеранів війни, праці, дітей війни, інвалідів, у санаторіях  області за рахунок коштів місцевих бюджетів, позабюджетних коштів, згідно з медичними висновками

Райдержадміністрації, міськвиконкоми міст обласного значення, Департамент соціального захисту населення облдержадміністрації

 

2015 –

2019 роки

2.2.

Забезпечити роботу щодо проведення щорічних комплексних медичних оглядів ветеранів війни, праці, інвалідів та осіб, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи

Райдержадміністрації, міськвиконкоми міст обласного значення, Департамент охорони здоров’я облдержадміністрації

 

2015-2019 роки

2.3.

Сприяти максимальному забезпеченню, за медичними висновками, потреб ветеранів війни,  праці, інвалідів, осіб, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи у слухових апаратах, імплантації штучних кришталиків ока, ендопротезуванні, імплантації електрокардіостимуляторів та інших засобів реабілітації та протезування, лікуванні осіб з віковою макулярною дегенерацією, виходячи із реальних потреб, за рахунок бюджетних коштів та інших джерел фінансування

 

Райдержадміністрації, міськвиконкоми міст обласного значення, Департамент охорони здоров’я облдержадміністрації

2015 - 2019 роки

2.4.

Забезпечити додатковими технічними засобами реабілітації незрячих: тонометрами, термометрами та глюкометрами з мовним виводом за рахунок державного, місцевих бюджетів та інших джерел

 

Райдержадміністрації, міськвиконкоми міст обласного значення

 

2015 – 2019 роки

2.5.

Забезпечити ветеранів Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років технічними та іншими засобами реабілітації за медичними висновками

Департамент соціального захисту населення облдержадміністрації

 

2015 – 2019 роки

2.6.

При формуванні місцевих бюджетів передбачати видатки на придбання виробів медичного призначення для інвалідів, дітей-інвалідів

 

Райдержадміністрації, міськвиконкоми міст обласного значення

 

2015 – 2019 роки

2.7.

Забезпечити безоплатне зубопротезування (за винятком протезування з дорогоцінних металів) ветеранів війни та дітей війни

 

Райдержадміністрації, міськвиконкоми міст обласного значення

 

2015 – 2019 роки

2.8.

Опрацювати можливість створення на базі Бердянського геріатричного пансіонату оздоровчо-реабілітаційного відділення для ветеранів праці, пенсіонерів, інвалідів області.

 

Департамент соціального захисту населення облдержадміністрації

 

 

2015 – 2016 роки

 

3. Надання пільг,  адресної грошової допомоги окремим категоріям громадян з урахуванням їх соціального статусу, життєвих обставин

 

3.1.

Забезпечити надання членам сімей загиблих ветеранів війни, які брали участь у бойових діях на території інших держав компенсації вартості житлово-комунальних послуг та твердого палива і скрапленого газу у розмірі додаткової 50-відсоткової знижки в межах норм, передбачених чинним законодавством

 

Департамент соціального захисту населення облдержадміністрації, райдержадміністрації, міськвиконкоми міст обласного значення

2015 – 2019 роки

3.2.

Забезпечити надання щорічної одноразової грошової допомоги до Дня Перемоги учасникам бойових дій у Великій Вітчизняній війни 1941-1945 роках.

 

 

 

 

Департамент соціального захисту населення облдержадміністрації, райдержадміністрації, міськвиконкоми міст обласного значення

2015 – 2019 роки

3.3.

Компенсувати особам з особливими заслугами визначених п. 7 ст. 9 Закону України «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні», за їх особистим зверненням різницю в пільгах передбачених цією статтею та нормами, що встановлені іншими нормативно-правовими актами. 

 

 

3.4.

Продовжити роботу щодо вирішення соціально-побутових потреб ветеранів Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років, жертв нацистських переслідувань та сімей загиблих (померлих) воїнів періоду Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років, визначених у соціальному паспорті ветерана.

 

Райдержадміністрації, міськвиконкоми міст обласного значення

 

2015 – 2019 роки

3.5.

Забезпечити надання щорічної одноразової грошової допомоги до Міжнародного дня громадян похилого віку, Дня ветерана, громадянам яким виповнилося  90 років і більше станом на 01 жовтня включно

 

Департамент соціального захисту населення облдержадміністрації, райдержадміністрації, міськвиконкоми міст обласного значення

 

2015 – 2019 роки

3.6.

Забезпечити надання одноразової грошової допомоги особам, яким виповнилося 100, 105 та 110 років

 

Департамент соціального захисту населення облдержадміністрації, райдержадміністрації, міськвиконкоми міст обласного значення

 

2015 – 2019 роки

3.7.

Забезпечити надання адресної грошової допомоги, у тому числі екстреної за спрощеною процедурою, громадянам, які опинились в складних життєвих обставинах, депутатами обласної ради, керівництвом облдержадміністрації,

головою та заступниками голови правління обласного Фонду соціальної підтримки громадян, які потребують невідкладної допомоги, громадськими організаціями

 

Департамент соціального захисту населення облдержадміністрації

 

 

2015 – 2019 роки

 

 

 

 

 

4. Сприяння  діяльності громадських організацій, що об’єднують громадян, які потребують соціальної підтримки

 

4.1.

 

Продовжити діяльність обласної координаційної ради громадських об¢єднань та організацій по роботі з громадянами, які потребують соціальної підтримки (далі –координаційна рада), за участю обласної ради та облдержадміністрації.

Департамент соціального захисту населення облдержадміністрації

2015 –

2019 роки

4.2.

Вивчати та сприяти впровадженню позитивного досвіду співпраці громадських організацій з місцевими органами влади, нових методик із досвіду роботи громадських організацій інших регіонів України щодо  соціальної підтримки осіб, що  перебувають у складних життєвих обставинах

 

Департамент соціального захисту населення облдержадміністрації,

координаційна рада

2015 –

2019 роки

4.3.

Передбачати щорічно кошти на фінансову підтримку обласних, міських  та районних громадських організацій, що об’єднують громадян, які потребують соціальної підтримки, зокрема, на виконання їх статутних завдань, матеріального заохочення активістів з урахуванням пропозицій  координаційної ради

Райдержадміністрації, міськвиконкоми міст обласного значення,

Департамент соціального захисту населення облдержадміністрації

2015 – 2019 роки

4.4.

Залучати громадські об’єднання та організації до розв’язання  соціальних проблем ветеранів війни,  праці, дітей війни, інвалідів, інших соціальних груп населення, що  перебувають у складних життєвих обставинах і не можуть їх подолати  самостійно шляхом проведення конкурсу соціальних проектів:

1.Надання соціальної підтримки сім’ям загиблих  учасників АТО.

2.Підтримка волонтерського руху в реалізації соціальної політики в області.

3.Забезпечення якісної взаємодії суб’єктів надання соціальних послуг   державного та недержавного секторів на вирішення проблем осіб, сімей, які перебувають в складних життєвих обставинах.

Департамент соціального захисту населення

2015 –

2019 роки

5. Культурно-просвітницькі напрями

Заходи з відзначення міжнародних, історичних, пам’ятних дат та  подій, вшанування ветеранів та видатних осіб.

5.1.

Проведення телевізійного марафону “Пам’ять”, присвяченого відзначенню Дня Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 років

 

Місцеві органи виконавчої влади, Департамент соціального захисту населення облдержадміністрації, Департамент культури і туризму облдержадміністрації, Запорізька обласна організація ветеранів України, координаційна рада

2015 – 2019 роки

5.2.

Щорічне відзначення Міжнародного Дня людей похилого віку, Дня ветерана,  Дня Пам’яті загиблих в Афганістані та інших локальних війнах,  роковин Чорнобильської катастрофи

 

Райдержадміністрації, міськвиконкоми міст обласного значення

2015 – 2019 роки

5.3.

Проводити зустрічі-вшанування ветеранів війни, ветеранів праці, Героїв України, Героїв Соціалістичної праці та нагороджених іншими державними нагородами заслужених працівників 

Райдержадміністрації, міськвиконкоми міст обласного значення

2015 – 2019 роки