Порядок забезпечення інвалідів автомобілями, ввезеними на територію України в якості гуманітарної допомоги

Відповідно до п. 41 Порядку забезпечення інвалідів автомобілями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 липня 2006 року № 999 за бажанням інвалідів головні управління соціального захисту можуть забезпечувати їх автомобілями, ввезеними в Україну і визнаними в установленому порядку гуманітарною допомогою, без права продажу, дарування та передачі іншій особі.

Автомобіль, отриманий головним управлінням соціального захисту як гуманітарна допомога для конкретного інваліда, який перебуває на обліку, видається безоплатно такому інваліду (за його згодою або за згодою законного представника недієздатного інваліда, дитині-інваліду (за згодою її законного представника) незалежно від черговості на десятирічний строк, визначений з дати видачі, із зняттям з обліку.

Автомобіль, отриманий Департаментом соціального захисту населення облдержадміністрації видається інваліду в користування, без права продажу, дарування та передачі (у тому числі за довіреністю) іншій особі.

 

Що для цього потрібно?

Інвалід повинен перебувати на транспортному обліку в місцевих органах соціального захисту населення за місцем своєї реєстрації.На підставі заяви інваліда, який перебуває на транспортному обліку, Департамент соціального захисту населення облдержадміністрації може видати довідку про те, що згідно зі ст. 6 Закону України «Про гуманітарну допомогу» Департамент не заперечує у ввезені гуманітарного автомобіля із-за кордону. Така довідка є підставою для ввезеня гуманітарного автомобіля.

 

Вимоги до транспортного засобу, яким може бути забезпечений інвалід в якості гуманітарної допомоги:

Відповідно до ст. 6 Закону України “Про гуманітарну допомогу” гуманітарною допомогою можуть бути визнані автомобілі, які на момент ввезення на митну територію України були виготовлені не більш як 8 років тому, з об'ємом двигуна не більше як 1800 куб. см.

 

Документи, необхідні для визнання автомобіля гуманітарною допомогою:

За кордоном необхідно оформити наступні документи:

  • письмова пропозиція донора (особа, яка надає автомобіль в якості гуманітарної допомоги) про надання Департаменту соціального захисту населення облдержадміністрації автомобіля (марка, рік виготовлення, об'єм двигуна, № кузова) для забезпечення ним конкретного інваліда, як гуманітарною допомогою;
  • дарчий лист, оформлений на офіційному нотаріальному бланку держави. Дарчий лист оформлюється на Департамент соціального захисту населення Одеської облдержадміністрації з зазначенням автомобіля (марка, рік виготовлення, об'єм двигуна, № кузова), який передається як гуманітарна допомога та ПІП інваліда, для якого дарується автомобіль;
  • довідка про зняття з обліку автомобіля в державі, де його подарували;
  • договір купівлі-продажу автомобіля Донором (особою, яка дарує автомобіль) або інші документи, які підтверджують право власності Донора на автомобіль.

 

З моменту перетину митного кордону України автомобіль протягом 10 днів необхідно поставити під митний контроль. З моменту поставлення автомобіля під митний контроль до моменту визнання його гуманітарною допомогою, автомобіль передається на відповідальне зберігання на митний склад. Термін зберігання автомобіля на митному складі під митним контролем – 90 днів з моменту надходження вантажу до внутрішньої митниці та розміщення на відповідальне зберігання під митним контролем.

На території України необхідно оформити наступні документи (протягом 10 днів з моменту перетину кордону України):

  • повна експертиза автомобіля (номер кузова, номер двигуна, тип двигуна, об'єм двигуна, справжність техначного паспорту тощо);
  • сертифікат відповідності про комплексне дослідження транспортного засобу на ідентифікацію номерів;
  • довідка Укрбюро Інтерполу на підтвердження неналежності зазначеного автомобіля до банку даних Інтерполу щодо викрадених та оголошених у міжнародний розшук на території держав-членів Інтерполу;
  • переклад технічного паспорту та всіх документів, складених іноземною мовою на українську мову.

 

Після того, як було зібрано всі необхідні документи, весь пакет документів направляється до Міністерства соціальної політики України для визнання даного автомобіля гуманітарною допомогою.

Після позитивного розгляду Міністерством соціальної політики України заяви про визнання автомобіля гуманітарною допомогою, він розмитнюється у встановленому законодавством порядку без сплати митних зборів. Зазначений автомобіль звільняється від оподаткування та обов’язкових платежів до бюджету.

Після завершення процедури розмитнення автомобіля, в органах ДАІ видається технічний паспорт на автомобіль з поміткою «Без права продажу, дарування та передачі іншій особі».

 

За більш детальною інформацією щодо ввезеня автомобіля в якості гуманітарної допомоги необхідно звертатись до Департаменту соціального захисту населення облдержадміністрації за адресою: м. Запоріжжя, вул. Дзержинського 48 кабінет № 6, тел. 764-38-57