Про семінар для директорів територіальних центрів соціального обслуговування (надання соціальних послуг) та представників об’єднаних територіальних громад

06.07.2018
Департаментом соціального захисту населення Запорізької облдержадміністрації (далі - Департамент) у співпраці з проектом німецької федеральної компанії GIZ GmbH «Підтримка українських територіальних громад до прийняття ВПО» та за фінансового сприяння обласної організації Профспілки працівників соціальної сфери України проведено виїзний семінар для директорів територіальних центрів соціального обслуговування (надання соціальних послуг) та представників об’єднаних територіальних громад, відповідальних за організацію надання соціальних послуг.
Захід відбувся на базі комунальної установи «Запорізький обласний центр професійної реабілітації інвалідів» Запорізької обласної ради. В ньому взяли участь керівники територіальних центрів, об’єднаних територіальних громад, працівники Департаменту, експерт ГО «Харківський інститут соціальних досліджень». 
 
На семінарі розглядались питання:
- Організація надання соціальних послуг в області в умовах децентралізації.
- Про виконання власних повноважень об’єднаних територіальних громад у сфері соціального захисту населення щодо надання соціальних послуг.
- Про впровадження державного стандарту послуги «догляд вдома» в КУ «Територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Михайлівської районної ради.
- Про надання інноваційних соціальних послуг в КУ «Територіальний центр соціального обслуговування» Мелітопольської міської ради.
- Виявлення професійного вигорання у співробітників та методологія організації тренінгів з профілактики професійного вигорання, проведення супервізії.
- Про реалізацію проекту «Рівень компетентності соціального робітника - якісне соціальна послуга».
- Про виконання наказу Міністерства соціальної політики України від 20.01.2014 № 26 «Про затвердження Методичних рекомендацій визначення потреб населення адміністративно - територіальної одиниці у соціальних послугах».
- Про перспективи розвитку сфери соціальних послуг.
- Про реалізацію пілотного проекту «Визначення потреб в соціальних послугах на рівні громади» в Широківській об’єднаній територіальній громаді.
- Про зміни у чинному законодавстві щодо нового порядку забезпечення осіб з інвалідністю та дітей з інвалідністю технічними засобами реабілітації.
 
Відбулася презентація роботи комунальних установ: Запорізького обласного центру професійної реабілітації інвалідів Запорізької обласної ради, Центру соціальних послуг Веселівської селищної ради та Центру соціальних послуг Смирновської сільської ради. 
У виступі начальник управління соціальних послуг та соціального забезпечення Департаменту Вікторія Герасименко звернула увагу  присутніх на сучасні тенденції розвитку системи соціального обслуговування населення. 
До початку процесу децентралізації, підкреслила вона, основними надавачами  соціальних послуг в області у системі соціального захисту  були і залишаються понині територіальні центри соціального обслуговування (надання соціальних послуг), центри соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, будинки - інтернати, реабілітаційні центри..
У 2015 році розпочався процес децентралізації, утворення об’єднаних територіальних громад.
Зараз в області відбулися вибори у 47 ОТГ, різних за територіальною розташованістю та кількістю населення.  З перших днів функціонування об’єднаних територіальних громад Департаментом ведеться роз’яснювальна робота, надається їм методична допомога  щодо виконання повноважень у сфері соціального захисту.
Практика співпраці з ОТГ свідчить про те, що дуже важливим є розуміння керівниками громад та депутатами місцевих рад значимості цієї роботи для осіб, які опинились в складних життєвих обставинах. На жаль, вони нерідко усвідомлюють важливість розвитку медичних та освітніх послуг і не завжди належну увагу приділяють послугам соціальним, керуються щодо цього принципом залишкового фінансування.
Під час обговорення тем, які звучали на семінарі, порушувались важливі для новостворених громад питання  підбору кваліфікованих кадрів для роботи у сфері надання соціальних послуг. Відмічалися випадки призначення на посади людей, які бажають працювати, але не завжди знають як, не мають досвіду й відповідної фахової освіти. 
Також йшлося про те, що для невеликих громад, особливо сільських, під кожну вразливу категорію осіб створити окремі установи  складно і витратно.
З метою оптимізації та комплексного підходу  у наданні соціальних послуг однією з перших Веселівська селищна рада у 2016 році прийняла рішення про створення КУ «Центр соціальних послуг» в якому об’єднані функції територіального центру і центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді. Аналогічні центри створені в Камиш - Зорянській, Смирнівській, Широківській, Великобілозерській ОТГ. 
Є й інший цікавий  досвід і позитивні приклади,  які узагальнювались на семінарі. 
Учасникам заходу була організована екскурсія комунальними установами Запорізьким обласним центром професійної реабілітації інвалідів та Бердянським геріатричним пансіонатом, підпорядкованими Департаменту, В процесі  безпосереднього спілкування вони мали можливість з’ясувати оптимальні засоби вирішення проблемних виробничих питань, отримати роз’яснення та рекомендації стосовно  реалізації конкретних задач.
Колективом обласного центру професійної реабілітації інвалідів були створені належні умови для ефективної роботи семінару та відпочинку  його учасників.