Про Міжнародний день осіб з інвалідністю

29.11.2019

Міжнародний день осіб з інвалідністю відзначається щорічно 3 грудня. Його проголосила Генеральна асамблея ООН в 1992 році в кінці Десятиліття інвалідів на 47-й сесії у спеціальній резолюції.

          В Україні офіційне відзначення Міжнародного дня осіб з інвалідністю затверджено Указом Президента України від 27 листопада 1993 року.

Ця дата стала приводом для підведення підсумків  роботи органів державної влади та місцевого самоврядування, громадських організацій та волонтерів, спрямованої на забезпечення підтримки  осіб з обмеженими фізичними та психічними можливостями, яких зараз в області проживає близько 118 тисяч.

           Традиційна, щорічна акція, в рамках відзначення Міжнародного дня осіб з інвалідністю, організована за безпосередньої участі Департаменту соціального захисту населення облдержадміністрації (далі - Департамент), відбудеться 3 грудня поточного року о 12.00 годині в приміщенні Запорізького академічного обласного українського музично – драматичного театру ім. В.Г. Магара.

           В реалізації державних і регіональних програм, спрямованих на забезпечення потреб осіб з інвалідністю органи соціального захисту населення,  не лише здійснюють їх облік з використанням Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб з правом на пільги, надають передбачені законодавством  гарантії та різноманітні послуги, а й  виконують важливу роль координатора спільних  заходів всіх причетних до цього  структур.

          В реаліях сьогодення громадяни з інвалідністю потребують, як одної з дієвих форм соціальної підтримки з боку органів влади і громадськості, сприяння у  реабілітації та інтеграції, створення умов для їх самореалізації.

Рішенням обласної ради від 22.11.2012 № 18 затверджено обласну Програму виконання завдань і заходів Державної цільової програми “Національний план дій з реалізації Конвенції про права осіб з  інвалідністю” на період до 2020 року.

У 2019 році на впровадження заходів згаданої програми передбачено в обласному бюджеті 433,7 тис. грн.

Органами соціального захисту населення налагоджено ефективну взаємодію з громадськими організаціями осіб з інвалідністю.

В області нараховується 14 таких організацій. Всі вони входять до структури Обласної координаційної ради громадських об’єднань та організацій по роботі з громадянами, які потребують соціальної підтримки, з якою плідно співпрацює Департамент. Ці взаємини передбачають всебічне сприяння у забезпеченні  статутної діяльності вказаних організацій, надання  правової та методичної допомоги.

 

На ВЕБ - сайті Департаменту оперативно розміщується інформація з актуальних питань соціальної допомоги, реабілітації осіб з інвалідністю, захисту їх прав. Відповідні матеріали висвітлюються також в друкованих та електронних ЗМІ.

Ряд програм, безпосередньо спрямованих на підтримку зазначеної категорії громадян впроваджено на державному рівні.

          Відповідно до Закону України “Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю” близько 16,9 тис. осіб з інвалідністю з дитинства та дітей з інвалідністю отримали цього року державну соціальну допомогу на загальну суму 285,6 млн. грн., з них надбавку на догляд отримують понад 6,7 тисяч осіб, в тому числі на дітей віком  до 18 років – більш ніж 4,5 тисяч.

          Середній розмір вказаної допомоги становить 1873,9 гривень.

         Турбота про людей з інвалідністю не обмежується  лише соціальними допомогами та пенсіями. Постійна увага приділяється створенню робочих місць для їх працевлаштування. Зокрема, в Запорізькій області активно працює Регіональна комісія з питань діяльності підприємств та організацій громадських організацій осіб з інвалідністю, затверджена розпорядженням голови облдержадміністрації від 06.05.2015 № 153.  Комісія визначає доцільність надання дозволу на право пільгового оподаткування підприємствам та організаціям громадських організацій осіб з інвалідністю. Одним з головних критеріїв для отримання пільги є наявність 50% цих осіб із середньооблікової чисельності працівників.

            В області налічується 11 таких підприємств, в них близько 300 працюючих, з яких 174 - особи з інвалідністю.

            Одночасно з державними програмами, для забезпечення потреб ветеранів та осіб з інвалідністю в Запорізькій області діє програма “Назустріч людям” на 2015 – 2019 роки з загальним обсягом фінансування 392,5 млн. грн. Лише на питання, які належать до компетенції органів соціального захисту населення на поточний рік виділено близько 58,9 млн. грн.

 До вказаної  програми внесені суттєві зміни, орієнтовані на допомогу  демобілізованим учасникам бойових дій. З їх числа перебувають на обліку 14 осіб з інвалідністю 1 групи, 78 - ІІ групи та 357 - ІІІ групи.

Органи соціального захисту населення стали важливою ланкою в системі надання особам з інвалідністю з числа учасників антитерористичної операції передбачених державних гарантій. В області затверджено відповідний План заходів. До його реалізації залучаються громадські і волонтерські організації. діють відповідні міські та районні програми.

Бойові дії на сході породили проблеми і сотень тисяч переселенців.

У Запорізькій області надається передбачена законодавством допомога близько 55,4 тисячам внутрішньо переміщених громадян, з них 2,4 тисячам осіб з інвалідністю. Це торкнулось й тих з них, які потребували влаштування на повне утримання до комунальних установ соціальної сфери. Незважаючи на повну завантаженість,  в згадані  установи, підпорядковані Департаменту, прийнято близько 30 переселенців.

В рамках програми «Назустріч людям» на  2015-2019 роки, за рахунок коштів обласного бюджету  придбано 392 санаторно - курортних путівки для ветеранів війни, праці, дітей війни та осіб з інвалідністю до санаторіїв Запорізької області на суму 2,9 млн. грн.

         17,1 тисячам осіб, які опинились в складних життєвих обставинах, надано адресну грошову допомогу на загальну суму 30,9 млн. грн. Серед них більшість –  люди з інвалідністю.

         9 обласним громадським організаціям, які об’єднують ветеранів та осіб з інвалідністю передбачена фінансова підтримка у сумі 157,9 тис. грн. на утримання офісних приміщень (оренда, комунальні послуги, телефонний з’язок).   

Особлива увага приділяється проблемам самотніх громадян, зокрема, особам з інвалідністю, позбавленим підтримки рідних.

          Зараз в області діють 16 територіальних центрів соціального обслуговування (надання соціальних послуг) районних рад та міських рад міст обласного значення (далі - Територіальний центр), в новостворених територіальних громадах - 5 Територіальних центрів, 12 центрів соціальних послуг, 6 відділів і 1 сектор.

На договірних засадах соціальні послуги мешканцям громад надаються у 19 територіальних громадах. У 4 об’єднаних територіальних громадах процес утворення структурних підрозділів щодо надання зазначених послуг перебуває на початковому етапі. У зв’язку з цим, соціальні послуги мешканцям продовжують надавати Територіальні центри відповідних районних рад.

Вказаними закладами та установами обслуговується близько 26 тисяч громадян.

У структурі надавачів соціальних послуг функціонує 47 відділень соціальної допомоги вдома, 11 відділень денного перебування, 5 відділень стаціонарного догляду для постійного або тимчасового проживання, а також 31 інший підрозділ.

В кожному  населеному пункті працівниками терцентрів враховуються місцеві особливості та пов’язані з ними потреби людей з інвалідністю.

Так Чернігівським центром об’єднаної територіальної громади запроваджено індивідуальну роботу  з окремими молодими людьми, які мають інвалідність.

У Запорізькому міському територіальному центрі, при відділеннях соціальної реабілітації дітей з інвалідністю, діють групи денного перебування, в яких надаються послуги  догляду.

В Комунарському районі відкрито групу цілодобового перебування дітей з інвалідністю, налагоджене їх харчування і догляд. Є група денного догляду   і для дорослих осіб цієї категорії

В терцентрах продовжують функціонувати відділення соціальної реабілітації дітей з інвалідністю, у тому числі для дітей з аутизмом.   

         Вже 15 років успішно діє комунальна установа «Запорізький обласний центр комплексної реабілітації осіб з інвалідністю» Запорізької обласної ради. За цей період відповідний курс пройшли близько 1000 громадян.  Впровадження з січня 2019 року нових методів дозволило збільшити кількість отримувачів послуг, одночасно з професійною забезпечувати їм  фізичну, психолого - педагогічну та соціально - побутову реабілітацію.

Також ця категорія громадян може навчатися  у Всеукраїнському центрі комплексної реабілітації (Лютіж), Львівському,  Вінницькому та інших центрах.

В комунальному закладі «Запорізький обласний центр комплексної реабілітації для дітей з інвалідністю» Запорізької обласної ради з 2009 року проходять курс соціальної реабілітації діти з особливими потребами, зокрема, в цьому році, за індивідуальними програмами, 450-500 осіб віком від 1 до 18 років. В Центрі функціонують цілодобове та амбулаторне відділення. Працюють сучасно оснащені спеціалізовані кабінети.

         Восьмий рік діє Центр комплексної реабілітації для осіб з інвалідністю в місті Мелітополь, в якому лише цього року пройшли реабілітацію 200  дорослих та 118 дітей.

         В міських та районних відділеннях соціальної реабілітації дітей з інвалідністю процесом реабілітації охоплено 512  дітей.

        Через управління соціального захисту населення у 2019 році видано  17,4 тисячі направлень на отримання різних протезно-ортопедичних засобів реабілітації особам з  інвалідністю та дітям з інвалідністю. За дев’ять місяців цього року 405 осіб з інвалідністю забезпечено технічними засобами малої механізації, 96 – кріслами колісними.

       Департаментом впродовж року 892 особи з інвалідністю забезпечено за рахунок коштів державного та обласного  бюджетів  санаторно - курортними путівками, у тому числі 58  - путівками спинального профілю.

          В соціальній сфері області функціонують комунальні стаціонарні установи для дорослих і дітей (будинки – інтернати) на 2,8 тис. місць. В цих установах створені комфортні побутові умови, забезпечене якісне харчування, кваліфікована медична допомога. Відкриті відділення підтриманого проживання, в яких втілюється новітня методологія, спрямована на соціальну адаптацію людей з інвалідністю, в них підопічні залучаються до самообслуговування, користуються системою послуг максимально наближених до домашніх.

         Мешканці будинків - інтернатів мають можливість займатись улюбленою справою, спортом, художньою творчістю, беруть участь у роботі гуртків

         На базі Бердянського геріатричного пансіонату  для підопічних  щорічно проводиться фестиваль з пляжного волейболу.

         В Преславському психоневрологічному інтернаті цього року відбувся десятий традиційний  спортивний фестиваль “Разом ми сильніші, здоровіші і міцніші”. В змаганнях з футболу, настільного тенісу, піонерболу та більярду взяли участь близько 100 спортсменів - осіб з інвалідністю з  9 інтернатних установ.

       Учасникам змагань та супроводжуючим були забезпечені необхідні побутові умови, харчування, організоване змістовне дозвілля з відпочинком на морі. Переможці, традиційно, отримали призи і подарунки.

         Всі спортивні заходи в установах соціальної сфери, які проводяться впродовж року згідно з затвердженим планом, здійснюються на партнерських засадах з Запорізьким регіональним центром з фізичної культури та спорту інвалідів “Інваспорт”.

        Для задоволення потреб осіб з інвалідністю органами соціального захисту населення налагоджена плідна співпраця  із Запорізьким  протезно – ортопедичним цехом Дніпропетровського казенного протезно – ортопедичного підприємства.

         За 10 місяців 2019 року Запорізьким протезно – ортопедичним цехом Дніпропетровського казенного протезно – ортопедичного підприємства надано послуги майже 3,4 тисячам осіб на загальну суму понад 9,2 млн. грн.

           Медико-техничними  бригадами за місцем проживання забезпечено послугами  1,2 тисячі громадян.

         Впроваджуються у виробництво нові технології.

         Виконуючи доручення Міністерства соціальної політики України, цех обслуговує мешканців Донецької області. У поточному році  виїзною медико-технічною бригадою протезистів  вже надано послуги  366 жителям цього регіону, видано продукції на 1,1 млн. грн.

         Серед людей з обмеженими можливостями багато талановитих. Викликає повагу багатогранність їх захоплень.  Роботи осіб з інвалідністю у різних жанрах, які постійно демонструються на виставках, організованих громадськими організаціями, вражають досконалістю, довершеністю та оригінальністю художнього рішення.