Про монетизацію житлових субсидій у 2018 році

05.01.2018

Уряд 8 листопада 2017 року схвалив рішення про запровадження в Україні монетизації субсидій з 1 січня 2018 року.

В чому суть питання?

Мінфін розробив комплексний підхід до реформування системи розрахунків за субсидіями, який складатиметься з трьох етапів:

  • Монетизація розрахунків за субсидіями на рівні підприємств-надавачів послуг.
  • Підготовка системи до здійснення монетизації субсидій на рівні домогосподарств (створення необхідної інфраструктури, створення єдиного реєстру та бази даних субсидіантів та їх верифікація тощо).
  • Монетизація субсидій на рівні домогосподарств.

Наразі Урядом прийнято рішення про запровадження першого етапу, який запроваджує з 1 січня 2018 року монетизацію субсидій на рівні надавачів послуг.

Метою цих змін є перехід на прозорі та своєчасні розрахунки "живими" коштами за субсидіями між державою та виконавцями послуг.

Чому це важливо?

Монетизація субсидій передбачає низку нововведень у розрахунках за субсидіями:

  • Розрахунок прямо з Казначейства без будь-яких протоколів;
  • Чіткі строки проведення розрахунків за субсидіями (до 24 числа);
  • Самостійний вибір виконавцями послуг постачальника енергоносіїв і розрахунок «живими» коштами від субсидій;
  • Прозоре нарахування субсидій за фактичні обсягом споживання послуг.

Що це дає?

Прийняте рішення є першим і важливим кроком комплексного реформування всієї системи розрахунків за житлово-комунальні послуги.

Такий підхід до реформування  субсидій на вимогу зарубіжних партнерів — МВФ, Світового банку, ЄС та ЄБРР значно полегшує систему розрахунків для учасників процесу монетизації і забезпечує рівні умови для всіх учасників при розрахунку за фактично спожиті послуги у частині житлових субсидій, а також робить систему більш прозорою, виключає можливості ручного втручання в розрахунки за субсидіями та усуває будь-які зловживання по виплаті зазначеного виду адресної допомоги.