Про круглий стіл «Стан інтеграції та адаптації ВПО у Запорізькій області»

15.03.2019

Заступник директора Департаменту соціального захисту населення облдержадміністрації (далі - Департамент) Катерина Кривошей та заступник начальника управління - начальник відділу адресного надання пільг та субсидій управління соціальних гарантій, державної соціальної допомоги Департаменту Лілія Єрохова взяли участь у круглому столі «Стан інтеграції та адаптації ВПО у Запорізькій області», презентації Програми Українського фонду соціальних інвестицій «Інтеграція ВПО спільними зусиллями», проведеному Українським фондом соціальних інвестицій у співпраці з Німеччиною.

Розглядались:

 • Актуальні проблеми інтеграції та адаптації ВПО в Запорізькій області;
 • Ситуаційний аналіз стану інтеграції та адаптації ВПО у цільових громадах Проекту «Сприяння розвитку соціальної інфраструктури. УФСІ.V».
 • Досвід створення фонду соціального призначення для тимчасового проживання ВПО в громадах Запорізької області.

Під час презентації Програми було окреслено її мету - запровадження комплексного соціального супроводу за моделлю кейс - менеджмент, спрямованого на адаптацію та інтеграцію внутрішньо - переміщених осіб, які будуть проживати в приміщеннях відремонтованих УФСІ в рамках проекту «Сприяння розвитку соціальної інфраструктури. УФСІ. V».

Результатів планується досягти шляхом навчання та технічної допомоги в організації процесу надання ВПО та їх родинам комплексу соціальних послуг за принципом кейс - менеджменту місцевими соціальними службами.

Програма сприятиме забезпечення доступу до наявних в громадах ресурсів та послуг, зокрема: соціального захисту, працевлаштування, психологічної підтримки, медичної допомоги, освіти та розвитку для дітей та молоді з родин ВПО, захисту прав.

До території впровадження в Запорізькі області включено міста Токмак, Мелітополь, смт Комиш - Зоря.

Етап 1 - підготовчий - грудень 2018 р. - березень 2019 року передбачає:

 • визначення потреб та рівня інтеграції та адаптації ВПО шляхом опитування 100 ВПО з числа тих, яким буде надано житло у відремонтованих УФСІ приміщеннях;
 • проведення аналізу стану інтеграції та адаптації ВПО в 14 громадах - партнерах;
 • проведення трьох «круглих столів» у Харкові, Дніпрі, Запоріжжі з метою обговорення стану адаптації та інтеграції ВПО в приймаючих громадах та місцях їх компактного перебування із залученням зацікавлених сторін та налагодження партнерства.

Етап ІІ передбачає - Впровадження - березень - травень 2019р.

 • проведення тренінгу для керівників соціальних служб приймаючих громад у м. Київ;
 • проведення трьох тренінгів в містах Дніпро, Запоріжжя, Харків для соціальних працівників;
 • технічну допомогу в організації процесу соціального супроводу ВПО за методом кейс - менеджмент фахівцями соцслужб за допомоги досвідчених супервізорів.

Очікувані результати:

 • Підвищення рівня підготовки соціальних працівників в приймаючих громадах, засвоєння та застосування персоналом у практичній діяльності соціального супроводу ВПО та їх родин за методом кейс - менеджменту.
 • У роботі мультидисциплінарних команд забезпечення ефективності та своєчасності вирішення нагальних проблем та потреб ВПО та їх родин які проживають у приміщеннях, відремонтованих на кошти УФСІ.
 • Зниження індексу самостигматизації ВПО і, у підсумку, покращення якості їх життя.

Програма впроваджується за кошти гранту Уряду Німеччини, наданого через Банк розвитку КfW у рамках першої фази проекту «Сприяння розвитку соціальної інфраструктури». УФСІ V».

У рамках цієї фази Проекту УФСІ та місцевими громадами впроваджується 35 мікропроектів по покращенню соціальної інфраструктури, серед яких: 16 житлових об’єктів для ВПО, 10 шкіл, 6 дошкільних навчальних закладів, 3 інтернатні заклади.

Станом на кінець 2018 року будівельні роботи завершено на 22 об’єктах, з яких 7 житлових об’єктів для ВПО, 9 шкіл та 6 садків.

133 внутрішньо перемішені особи заселено у відведене житло. Близько 13 000 осіб отримують користь від відновлених у рамках реалізації Проекту шкіл та дитячих садків.

Крім будівельних робіт проводиться робота зі сприяння інтеграції та адаптації ВПО у приймаючих громадах. Зокрема, у 2017-2018 роках реалізовано програми «Гідна праця» та «Розвиток соціального капіталу громад». З метою обміну досвідом, організовано візит для представників громадськості, місцевої влади, самозайнятих осіб з числа ВПО з трьох східних областей у Львівську область. Проводяться й інші заходи із залученням ВПО, місцевих громад та представників влади.